KANOLA

KANOLA

KANOLA YAĞI

Kanola yağı, kolza bitki tohumlarının genetik yollarla ıslah edіlmesіyle elde edilmiş tohumlаrdаn üretilen bir yаğ çeşіdіdіr. 

Kanola yağının toplam doymuş yağ asidi içeriği yüzde 5.4-9.5, toplam doymamış yağ asidi içeriği ise yüzde 90.5-94.2 arasında değişmektedir.

Kanola (düşük erüsik asitli kolza) yağlarının bileşiminde yer alan en önemli yağ asitleri ise oleik ve linoleik asitlerdir.

Oleik asit, linoleik asit ve Omega-3 yağ asidi içermesi ve doymuş yağ oranının yalnızca %7 civarında olması (bu oran zeytinyağında %15, ayçiçeği yağındaysa %12) nedeniyle, sağlık için de yararlı kabul edilmektedir.

Nötralize edilmiş yüksek erüsik asitli kanola yağının sabunlaşmayan bileşenleri (%0.8) arasında %0.03 oranındaki triterpenler ve %0.50 ile steroller yer almaktadır. Yüksek erüsik asitli kolza yağlarının tokoferol içerikleri (270 mg/kg yağ) ise oldukça düşüktür. Kanola (düşük erüsik asitli kolza) yağlarının indüksiyon periyotları (AOM) 35-50 saat arasında değişirken, yüksek erüsik asit içeren kolza yağında 19 saat olarak belirtilmektedir.

KULLANIM ALANLARI:

Yağı, bitkisinin aksine, zararlı olmadığından insanlar ve çiftlik hayvanları için besin maddesi olarak kullanılabilmektedir. Kanola yağının, tıpkı soya fasulyesi yağında olduğu gibi, gıda dışı kullanım sahaları da vardır. Spot piyasalardaki fiyatının durumuna göre gazete mürekkebi, ruj, mum, sanayi yağları, bioyakıt gibi ürünlerin üretiminde yenilenemez petrol menşeli yağların yerini alabilmektedir.

Kanola yağı, nötr özellikte olduğundan gıda sanayinde kızartmalarda, yüksek ısı gerektiren fırınlamalarda ve konserve yiyeceklerde daha çok tercih edilir.

Kanola yağının bir diğer tercih sebebi іse аyçiçeği yağına oranla ısıya kаrşı daha dаyаnıklı olmasıdır. Bu dа kızartma yağı оlarak tеrcih edilmesini sağlamaktadır. Ayrıca kızartma sonrası yağda tat değişikliği de oluşmamaktadır.

Kolza yağı; işlenmiş hazır gıdalarda, margarinlerde, ekmeklerde ve daha pek çok farklı alanda kullanılmaktadır. Almanya'da geniş bir tüketim yelpazesi bulunan kolza yağı; sofralık yağ, yakıt ve makine yağı üretimi ile kozmetik sanayisinde kullanılır. Kolzanın küspesi ise hayvan yemi sanayisinde değerlendirilir. Özellikle kış kolzası, Almanya'da gelişmekte olan yağ kaynakları arasında en çok tercih edilen türdür. Kolza yağı, sofralık sıvı yağlar arasında yüzde doksan bire varan doymamış yağ oranı ve ihtiva ettiği besin değerleriyle, zeytinyağının en büyük rakibi olarak gösterilmektedir.

KANOLA YAĞININ FAYDALARI NELERDİR?

● A, D, K ve E vitaminlerini içerir. E vitamini, antioksidan ve anti kanserojendir. A vitaminini koruyarak etkinliğini artırma özelliğine sahiptir. Ayrıca, hücreleri korumaya yardım eder. LDL kolesterolünün de oksidasyon yapmasını önler. Bu sayede kalp damar sağlığını korur. Ayrıca, kırmızı kan hücrelerin E vitamini sayesinde serbest radikallerin yıkıcı etkilerinden korunur. Linoleik asit; merkezi sinir sistemi, göz ve trombositler için gereklidir. Kolesterol seviyesini ve trigliserid seviyesini düşürür. Kan hücrelerinin akışkanlığını artırır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Dolayısıyla damar tıkanıklıklarının oluşmasını engeller.

●  Bol Omega 3 yağ asidi içerir.

●  En iyi Omega 3-6 dengesine sahip yağdır.

●  Doymamış yağ asidi boldur. Çoklu doymamış yağları daha çok yedikçe en güçlü antioksidan olan E vitaminini alma imkanımız artar. E vitamini, kanola yağı, ayçiçek yağı gibi yağlarda, yumurta ve fındıkta bulunur. Daha az miktarda meyve, sebze, et ve balıkta bulunur. 2 çay kaşığı kanola yağında 1.9 mg E vitamini bulunur ki bu da almamız gereken miktarın beşte biridir

●  Çok düşük oranda doymuş yağ asidi içerir. (Bu oran zeytinyağında %15, ay çiçek yağında %12, kanola yağında ise yalnızca %7’dir)

●  Tekli doymamış yağ oranı da düşüktür. (Bu oran zeytinyağında %73, kanola yağında ise %63’tür). Tekli doymamış yağlar, kanın içinde bulunan kötü kolesterolü (LDL) engeller ve sağlıklı bir yaşam sürülmesine katkı sağlar.

●  Damar sağlığını destekler.

●  Kemiklere iyi gelir. Raşitizm ve osteoropoz hastalıklarını önlemede yardımı söz konusudur.

●  Fitostrerol, isoflavanoid ve tokoferol içerir. Bu bileşikler, antimutojenik etkiye sahiptir.

●  Sağlığa yararlı bitkisel steroller içerir.

●  Kanola yağının sindirimi, uzun zincire sahip Omega 3 yağ asitlerinin plazma ve trombosit fosfolipidlerindeki seviyesini artırır.

●  Sağlığı koruyucu ve geliştiricidir.

●  Birincil sağlık basamağına olumlu etki eder, bu yüzden fonksiyonel besinlerden biri olarak kabul edilir.

●  Yemek pişirirken yüksek ısılara dayanıklılık gösterir. Bu anlamda ayçiçek yağı ve zeytinyağından üstündür.    Dumanlanma noktası orta yüksekliktedir. Bu da, onu sote yapımı ve yüksek dereceli yemekleri pişirmede ideal bir yağ yapar.

●  Amerika’nın Gıda ve İlaç İdaresi’nin (US Food and Drug Administration – FDA) 2006’a yaptığı bir açıklamaya göre, günde 19 gram (1,5 yemek kaşığı) kanola yağı tüketmek, kalp krizi riskini azaltır. Fakat bu etkinin aktif olması için, kişinin tükettiği doymuş yağ oranını da azaltması gerekir.

● Kokusuz ve tatsızdır. Rengi oldukça açıktır.

●  Balık yağı ve zeytinyağıyla birlikte, insan vücudunun ihtiyaçlarını karşılayabilecek az sayıdaki yağ çeşitlerinden biridir.

●  E vitamini yönünden zengin olduğu için cilt üzerinde olumlu etkilere sahiptir.

●  İnsanların besinlerle "linoleik asit" alması gerekir. Lifli sebzelerde, fındıkta, tohumlarda, anne sütünde, balık (tuna, karides, somon, sardalya, ringa balığı) ve tohumlardan yapılan yağlarda kanola yağı bulunur. Kanola bitkisinde bu yağ asitleri, diğer yağlara oranla daha fazladır.

●  Diğer yağlara göre daha ekonomiktir.

●  Raf ömrü uzundur. Uygun saklama koşullarında, güneş görmeyen bir yerde 1 yıla kadar bozulmadan dayanabilir.

●  Tarımı kolaydır. Ayçiçeği ile zeytinyağının üretimine göre daha zahmetsiz aşamaları olan bir üretimi söz konusudur. Zeytin ağaçları hızlıca büyüyüp gelişmez ve her iklime uyum sağlamaz. Ayçiçeği de her şartta büyümez. Yağışların şiddetli olmasından, kuvvetli rüzgarlardan ve doludan etkilenip zarar görür. Buna karşın, kanola bitkisinin tarımı kolaydır. Çünkü bu bitki hemen hemen her şarta uyum sağlama özelliğine sahiptir. Ayrıca hızlıca ve kolayca ürün verir. Soğuklardan ve dondan da etkilenmez. Bu anlamda, üreticilerin menfaatlerini korur.

1 tatlı kaşığı (14 gram) kanola yağındaki besin değerleri şöyledir:

●  Kalori: 120 kcal

●  Doymuş yağ: 1 gr

●  Trans yağ: 0 gr

●  Çoklu doymamış yağ: 4 gr

●  Tekli doymamış yağ asidi: 8 gr

●  Vitamin E: 2 mg